پایان رویاهای هالیوود؟!!!

یک سال میلادی دیگر شروع شد و طبق معمول می خواهیم مروری داشته باشیم بر فهرست فیلم های مهم سال جدید ، اما قبل از آن یک مقدمه کوتاه خدمتتان عرض کنم :

اگر یادتان باشد در مطلب مشابه سال قبل گفته بودم که هالیوودی ها سال ۲۰۱۱ با تمام قوا به میدان آمده اند . در آن مطلب بنده ۵۹ فیلم را که احتمال می دادم جزو فیلم های پرفروش سال باشند معرفی کردم ، هرچند خیلی از آن فیلم ها کمتر از حد انتظار در آمریکا فروش داشتند ، ۲۴ فیلم از آن فهرست توانستند به فروش حداقل صد ملیون دلاری در سینماهای آمریکا دست پیدا کنند (البته اگر رقم فروش انیمیشن نومئو و ژولیت ، ۹۹.۹۶۷.۶۷۰ دلار ، را گرد کنیم می شود ۲۵ فیلم) و سه فیلم هوگو ، دختری با خالکوبی اژدها و اسب جنگی هم که جزو مدعیان فصل جوایز هستند شاید بتوانند به فروش صد ملیونی برسند . از آن طرف فقط ۵ فیلم کمک ، ساقدوش ها ، رئیس های وحشتناک ، فعالیت ماورالطبیعه۳ و معلم بد در فهرستم غایب بودند که توانستند به فروش بالای صد ملیون دلاری برسند و البته پنج فیلم از مدعیان فصل جوایز هم شانس ملحق شدن به باشگاه صدتایی ها را دارند (فرزندان ، هنرپیشه ، تعمیرکار خیاط سرباز جاسوس ، بانوی آهنین و مونی بال) .

بنابراین باشگاه صدتایی های ۲۰۱۱ تا به اینجا ۲۹ عضو دارد و با توجه به تعداد ۸ فیلمی که همچنان شانس ملحق شدن به آنها را دارند ، سال ۲۰۱۱ می تواند از حیث تعداد فیلم های پرفروش رکوردشکن شود .

اما همه این حرفها مال پارسال میلادی بود! لیست فیلم های شاخص امسال که قرار است در ادامه مطلب آنها را مرور کنیم شامل ۷۸ مورد است! و نام ها هم حسابی سرتان را به دوران خواهد انداخت! هالیوودی ها برای سال ۲۰۱۲ دو برابر بیشتر از سال قبل برنامه ریزی کرده اند و به قول معروف سنگ تمام گذاشته اند! شاید بعضی ها فکر کنند سال ۲۰۱۲ دنیا به آخر می رسد و شاید هالیوودی ها جزو همان بعضی ها باشند که این همه خرج روی دست خودشان گذاشته اند اما آنچه که مسلم است سال ۲۰۱۲ سال مهمی در تاریخ بشریت خواهد بود و خیلی از کارشناسان بزرگ معتقدند در این سال تحولاتی به مراتب عظیم تر از رخدادهای سال ۲۰۱۱ را شاهد خواهیم بود ؛ بنابراین هالیوودی ها با تمام قوا به میدان آمده اند تا به سهم خودشان بر این تحولات تاثیر گذار باشند که اگر مسیر رخدادها بر خلاف خواست و سلیقه شان باشد آنوقت عبارت "پایان رویاهای هالیوود" عینیت خواهد یافت!

***

در هم پیچیده {علف سیمی} / ۲۰ ژانویه

کمپانی : رلاتیویتی

کارگردان : استیون سودربرگ

بازیگر شاخص : جینا کارونو - چانینگ تاتوم - مایکل فسبندر - اوان مک گرگور - مایکل داگلاس - آنتونیو باندراس

توضیح : سودربرگ به عنوان یکی از پرکارترین کارگردانان سال های اخیر هالیوود ، همیشه عادت دارد برگه بازیگران فیلم اش را با اسم های معروف پر کند! کاری هم به زمان اکران فیلم ندارد . هرچند آن عده معدودی که در اکران های خصوصی تریلر/اکشن جدید استیون را دیده اند از آن تعریف می کنند اما اگر واقعاً فیلم خوبی است چرا یک ماه زودتر اکران نشد تا در فصل جوایز حضور داشته باشد؟!

*

بیداری دنیای مردگان / ۲۰ ژانویه

کمپانی : سونی / اسکرین گیمز

کارگردان : مانز مارلیند - بیجورن استین

بازیگر شاخص : کیت بکینسل

توضیح : هرچند این مجموعه چندان پرفروش محسوب نمی شود و قسمت دومش با فروش ۵۲ ملیون دلاری پرفروش ترین قسمت در بین سه فیلم قبلی محسوب می شود ، اما فیلم جدید با تبلیغات فراوانی آماده اکران شده و شاید بتواند دست کم عنوان پرفروش ترین فیم ماه ژانویه را کسب کند .

*

زنی در سیاهی / ۳ فوریه

کمپانی : سی بی اس فیلمز

کارگردان : جیمز واتکینز

بازیگر شاخص : دانیل رادکلیف

توضیح : دانیل رادکلیف چند سال قبل سعی کرد با فیلم فرزندان دسامبر از سایه کاراکتر هری پاتر خارج شود اما آن فیلم اصلاً فیلم موفقی نبود . حالا که دیگر هری پاتر به آخر خط رسیده و ردکلیف هم بزرگسال شده می خواهد با این تریلر ترسناک وارد مرحله جدیدی از زندگی حرفه ای  اش بشود و ادامه موفقیت و شهرتش در این مرحله جدید بستگی کامل به موفقیت این فیلم دارد .

*

سفر۲ : جزیره اسرار آمیز / ۱۰ فوریه

کمپانی : برادران وارنر

کارگردان : براد پیتون

بازیگر شاخص : راک - جاش هاچرسون - مایکل کین - ونسا هدگنس

توضیح : سفر۲ دنباله فیلم موفق سفر به مرکز زمین است که البته این بار بجای برندان فریزر ، راک در آن بازی می کند بازیگری که هم برای بزرگترها جذاب است هم به بچه ها درس اخلاق می دهد! پس شانس زیادی دارد تا اولین عضو باشگاه صدتایی های ۲۰۱۲ باشد!

*

شرط / ۱۰ فوریه

فاقد تصویر

کمپانی : سونی / اسکرین گیمز

کارگردان : مایکل سویسی

بازیگر شاخص : ریچل مک آدامز - چانینگ تاتوم

توضیح : چانینگ تاتوم از آن دست بازیگران جوانی است که مهر بازی در کمدی/رمانتیک های عاشقانه روی پیشانی اش خورده و فیلم هایی که خارج از این حوزه بازی کرده اغلب ناموفق بوده اند . بنابراین می توان امیدوار بود این فیلم به سودآوری برسد . راستی نام چانینگ تاتوم را در ادامه زیاد خواهیم دید . به نظر می رسد سر شازده امسال حسابی شلوغ است!

*

روح سوار روحیه انتقام / ۱۷ فوریه

کمپانی : سونی / کلمبیا

کارگردان : مارک نویلدین - برایان تایلر

بازیگر شاخص : نیکلاس کیج - ادریس آلبا

توضیح : فیلم قبلی اصلاً فیلم خوبی نبود اما آنقدر فروش کرد که تهیه کنندگان را برای ساخت دنباله اش تشویق کند . البته با در نظر گرفتن اینکه ۷ فیلم قبلی نیکلاس کیج شدیداً در اکران شکست خوردند و کیج روز به روز دارد فقیرتر می شود باید هم در چنین فیلمی بازی کند . هرچند بنده که تیزرش را دیده ام به نظرم از قسمت اول هم مزخرف تر است!!!

*

دنیای مرموز آریتی / ۱۷ فوریه

کمپانی : بوناویستا

کارگردان : هیائو میازاکی

بازیگر شاخص : -

توضیح : کسی انتظار ندارد یک انیمه ژاپنی در آمریکا فروش کند اما هرچه نباشد این جدیدترین اثر معروف ترین کارگردان حال حاضر ژاپن است که تمامی رکوردهای فروش و جوایز سینمایی این کشور آسیای شرقی را با انیمیشن هایش در اختیار دارد!

*

این وسط های جنگ / ۱۷ فوریه

کمپانی : فوکس

کارگردان : مک جی

بازیگر شاخص : تام هاردی - کریس پن - ریز ویترسپون

توضیح : یک اکشن بامزه که شاید بتواند عنوان اولین کمدی موفق سال را کسب کند .

*

نشانه های افتخار / ۲۴ فوریه

کمپانی : رلاتیویتی

کارگردان : مایک مک کوی - اسکات وگ

بازیگر شاخص : -

توضیح : تهیه کننده این فیلم اکشن/جنگی در تبلیغات فیلم ادعا کرده که فیلمش یک اقتباس آزاد از مجموعه بازی های بتلفیلد است! بنده که بعید می دانم با این حرفها تماشاگران آمریکایی گول بخورند ؛ بازی بتلفیلد۳ با حجم تبلیغات چند برابر جنگ مدرن۳ روانه بازار شد اما یک پنجم آن هم فروش نکرد!

*

لوراکس دکتر سئوس / ۲ مارس

کمپانی : یونیورسال

کارگردان : کریس رینود

بازیگر شاخص : {صداپیشگان} دنی دویتو - زاک افرون - اد هلمز

توضیح : یکی دیگر آثار بیشمار و محبوب دکتر سئوس به روی پرده می رود این با در قالب اولین انیمیشنی که قرار است در سال ۲۰۱۲ به جنگ کسادی این ژانر برود! کارگردان فیلم هم که تجربه ساخت انیمیشن پرفروش و تحسین شده من نفرت انگیز را دارد پس خیال تهیه کنندگان تا حدودی راحت است!

*

هانسل و گرتل : شکارچیان جادوگر / ۲ مارس

کمپانی : پارامونت

کارگردان : تامی ویرکولا

بازیگر شاخص : جرمی رینر - جما آرترتون

توضیح : یادتان هست پارسال هالیوودی ها چه بلایی سر داستان کلاسیک شنل قرمزی آوردند! ظاهراً که برایشان درس عبرت نشد چون امسال هم سراغ خیلی از داستان های کلاسیک محبوب کودکان رفته اند تا آنها را برای بزرگترها جذاب کنند و هانسل و گرتل : شکارچیان جادوگر فقط اولینش هستند!

*

جان کارتر / ۹ مارس

کمپانی : بوناویستا

کارگردان : آندرو استانتون

بازیگر شاخص : توماس هیدن چرچ - ویلم دافو

توضیح : این از آن فیلم های نوستالژیکی است که از وقتی پا به دنیای سینمای اینترنتی گذاشتم همه راجب ساختش صحبت می کردند و حالا استودیو پیکسار که ظاهراً کفگیر خلاقیتش در انیمیشن سازی به ته دیگ خورده آن را به عنوان اولین تجربه غیر انیمیشنی فیلم کرده است! رمان های اصلی جان کارتر نوشته ادگار رایس باروز است که او را با تارزانش می شناسیم!

*

کلاغ / ۹ مارس

کمپانی : رلاتیویتی

کارگردان : مایک مک کوی - اسکات وگ

بازیگر شاخص : -

توضیح : فیلمی درباره یک سلسله جنایت های مرموز که ادگار آلن پو نویسنده معروف رمان های جنایی/ترسناک به دنبال کشف آنها است! فیلم باید برای طرفداران کتاب های آلن پو بسیار جذاب باشد اما بعید می دانم اغلب این هواداران جزو فیلم دوستان حرفه ای باشند! 

*

صید قزل آلا در یمن / ۹ مارس

کمپانی : سی بی اس فیلمز

کارگردان : لس هالستروم

بازیگر شاخص : اوان مک گرگور - امیلی بلانت

توضیح : این فیلم قرار نیست فروش کند اما نکته اینجاست که جمعی از حرفه ای ترین های سینمای غرب (انگلستان) جمع شده و فیلمی ساخته اند درباره کشوری که ۹۰٪ مردم و بخصوص نسل جوانشان نمی دانند کجای دنیا است! تا نشان بدهند غربی ها به دنبال آبادانی این سرزمین هستند اما برخی کشورهای منطقه! که خودتان می دانید منظور انگلیسی ها کدام برخی است چنین چیزی را نمی خواهند!!!

*

خیابان جامپ پلاک ۲۱ / ۱۶ مارس

کمپانی : سونی / کلمبیا

کارگردان : فیل لرد - کریس میلر

بازیگر شاخص : جانی دپ - چانینگ تاتوم - جونا هیل

توضیح : اقتباس سینمایی از یک سریال کمدی/پلیسی محبوب جوانان دهه هشتاد میلادی در آمریکا که باید اعتراف کنم به نظر می رسد فیلم بامزه ای باشد و به احتمال زیاد فروش خواهد کرد!

*

آینه آینه / ۱۶ مارس

کمپانی : رلاتیویتی

کارگردان : تارسیم

بازیگر شاخص : جولیا رابرتز - لیلی کالینز - شان بین

توضیح : همانطور که قبلاً هم گفته بودم امسال دو فیلم با موضوع داستان سپید برفی داریم که اولی این کمدی/فانتزی سرخوشانه ساخته تارسیم است که برای سلیقه های سبک شاید فیلم بامزه ای باشد اما برای امثال بنده که فیلم ها را با سر شکل جدی تر و واقع گرایانه تر می پسندیم ارزش وقت تلف کردن ندارد!!! 

*

کره مالی / ۱۶ مارس

کمپانی : وینستاین

کارگردان : فیلم فیلد اسمیت

بازیگر شاخص : جنیفر گارنر - الیویا ویلد - هیو جکمن - اشلی گرین

توضیح : در مورد این فیلم کمدی چیز زیادی نمی دانم جز اینکه جنیفر گارنر و هیو جکمن از آن بازیگرانی هستند که ریسک فروش نکردن فیلمشان خیلی کم است!

*

بازی های گرسنگی / ۲۳ مارس

کمپانی : لایونزگیت

کارگردان : گری راس

بازیگر شاخص : جنیفر لاورنس - جاش هاچرسون - لیام همیسورد - الیزابت بنکس - استنلی توچی - وودی هارلسون

توضیح : می گویند مجموعه کتاب های بازی های گرسنگی به اندازه کتاب های سپیده دم در آمریکا طرفدار دارند و این فیلم می تواند اولین قسمت از یک مجموعه فانتزی پرفروش جدید باشد . خب راستش از اینجور حرفها قبلاً هم خیلی شنیده ایم ؛ این یک ارباب حلقه های جدید است ... اون فیلم مثل نارنیاست ... این یکی پا جای پای هری پاتر می گذارد ... فکر می کنید چند درصدشان واقعاً موفق بودند؟!!!

*

هزار کلمه / ۲۳ مارس

کمپانی : پارامونت

کارگردان : برایان رابینز

بازیگر شاخص : ادی مورفی

توضیح : به نظرم فیلم بامزه و آموزنده ای است ؛ مردی که همیشه دروغ می گوید دیگر نباید حرف بزند وگرنه ... فقط اگر بازیگر نقش اصلی کسی غیر از ادی مورفی بود می شد روی فروشش حساب کرد!

*

دزدان دریایی! زنجیرها و نخاله ها / ۳۰ مارس

کمپانی : سونی / کلمبیا

کارگردان : پیتر لرد

بازیگر شاخص : -

توضیح : سازندگان فرار مرغی و والاس و گرومیت بازگشته اند تا دوباره شما را با آن شخصیت های خمیری شان بخندانند!

*

خشم تایتان ها / ۳۰ مارس

کمپانی : برادران وارنر

کارگردان : جاناتان لیبزمن

بازیگر شاخص : سام ورتینگتون - لیام نیسون - رالف فاینس - جما آرترتون

توضیح : دنباله فیلم موفق و سر کاری برخورد تایتان ها . فکر نمی کنم این فیلم به اندازه قسمت اول فروش کند ، آن یکی تبلیغات زیادی داشت و تازه بخش قابل توجهی از فروشش هم بخاطر ورتینگتون تازه معروف شده در آواتار بود اما بعد از آن دیگر ورتینگتون نتوانسته فیلم موفقی داشته باشد .

*

تایتانیک سه بعدی / ۶ آوریل

فاقد تصویر

کمپانی : پارامونت

کارگردان : جیمز کامرون

بازیگر شاخص : لئوناردو دی کاپریو - کیت وینسلت

توضیح : این روزها بازار اکران دوباره فیلم های معروف که با فرمت سه بعدی بازسازی شده اند گرم است و بنده فقط تایتانیک را به عنوان مثال در این لیست قرار داده ام ؛ وقتی نسخه سه بعدی انیمیشن شیرشاه بتواند بیشتر از ۹۰ ملیون دلار فروش داشته باشد چرا نسخه سه بعدی تایتانیک نتواند عضو باشگاه صدتایی های ۲۰۱۲ باشد؟!!

*

شلیک به سر / ۱۳ آوریل

کمپانی : برادران وارنر

کارگردان : والتر هیل

بازیگر شاخص : سیلوستر استالونه

توضیح : استالونه هنوز هم فکر می کند بهترین ستاره اکشن هالیوود است (یک دقیقه صبر کن ... مگه استالونه فکر هم می کنه؟!!!) شخصیتی که سعی دارد در این فیلم معرفی کند اسمش جیمی بوبو است! چقدر ترسناک! جیمی بوبو در کنار راکی و رمبو!!!

*

کلبه ای در جنگل / ۱۳ آوریل

کمپانی : لایونزگیت

کارگردان : درو گوددارد

بازیگر شاخص : کریس همسورد

توضیح : در توضیحات فیلم نوشته شده کمدی/ترسناک! اما تا جایی که می دانم این یک فیلم واقعاً ترسناک است که اگر کلمه کمدی را رویش نچسبانند خیلی بیشتر فروش خواهد کرد!

*

فیلم ۴۳ / ۱۳ آوریل

فاقد تصویر

کمپانی : رلاتیویتی

کارگردان : الیزابت بنکس - استیو بریل و ۹ کارگردان دیگر

بازیگر شاخص : جانی ناکسویل - اما استون - جرالد باتلر - کریستین بل - شان ویلیام اسکات - هیو جکمن - الیزابت بنکس - نائومی واتس - کیت وینسلت - ریچارد گر و ...

توضیح : در مورد این فیلم هم اطلاعات زیادی ندارم جز اینکه یک فیلم کمدی احتمالاً اپیزودیک با حضور لشکری از معروف ترین بازیگران هالیوود است و احتمال شکستش زیاد!

*

شرط یک دوست برای پایان دنیا / ۲۰ آوریل

فاقد تصویر

کمپانی : فوکوس فکچرز

کارگردان : لورین اسکافاریا

بازیگر شاخص : استیو کارل - کایرا نایتلی

توضیح : همان داستان همیشگی بگیر-نگیر داشتن فیلم های کمدی استیو کارل . البته این یکی-دو ساله منتقدان خوب فیلم هایش را تحویل گرفته اند و احتمال فروش این فیلم بیشتر از شکستش می باشد بخصوص که از اسمش هم پیداست به درد حال و هوای این روزهای آمریکایی ها می خورد!

*

پنج سال نامزدی / ۲۷ آوریل

کمپانی : یونیورسال

کارگردان : نیک استالر

بازیگر شاخص : جیسون سیگال - امیلی بلانت

توضیح : سیگال سال قبل دو کمدی موفق معلم بد و ماپت ها را روی پرده داشته که شانس فروش این کمدی/رمانتیک را افزایش می دهد .

*

انتقامجویان / ۴ می

کمپانی : بوناویستا

کارگردان : جوس ویدون

بازیگر شاخص : رابرت داونی جونیور - کریس همسورد - کریس اوانز - جرمی رینر - مارک روفالو - اسکارلت جوهانسون - ساموئل ال جکسون - استلان اسکارسگارد

توضیح : یک دنباله مشترک برای فیلم های مردآهنی ، تور ، هالک و کاپیتان آمریکا که از وقتی خبر ساختش افشا شده جزو صفحات پرطرفدار سایت imdb است .

*

بهترین هتل چهارفصل / ۴ می

کمپانی : فوکس سرچلایت

کارگردان : جان مدن

بازیگر شاخص : تام ویلکینسون - جودی دنچ - مگی اسمیت - بیل ناگت

توضیح : چند پیرزن و پیرمرد پولدار خسته از کار تصمیم می گیرند برای تعطیلات به یک هتل مجلل چهار فصل در هند بروند ، هتلی که قرار است در آینده با پول امثال آنها ساخته شود!!!

*

سایه های سیاه / ۱۱ می

کمپانی : برادران وارنر

کارگردان : تیم برتون

بازیگر شاخص : جانی دپ - هلنا بوهم کارتر

توضیح : یک فیلم اصیل تیم برتونی با همان یاران همیشگی .

*

دیکتاتور / ۱۱ می

کمپانی : پارامونت

کارگردان : لری چارلز

بازیگر شاخص : ساشا بارون کوهن

توضیح : گفته اند این فیلم اقتباسی آزاد از کتاب ذبیحه و پادشاه اثر صدام حسین معدوم است اما تا جایی که بنده متوجه شدم دیکتاتور فیلم کاریکاتوری از قذافی معدوم است!

*

وقتی حامله هستید چی می خواهید؟ / ۱۱ می

کمپانی : لایونزگیت

کارگردان : کرک جونز

بازیگر شاخص : کامرون دیاز - جنیفر لوپز - آنا کندریک

توضیح : مطمئن باشید این فیلم فقط بخاطر موفقیت معلم بد ساخته شده . اگر معلم بد در اکران شکست خورده بود دیگر کسی به کامرون دیاز نقش درست و حسابی نمی داد!

*

کشتی جنگی / ۱۸ می

کمپانی : یونیورسال

کارگردان : پیتر برگ

بازیگر شاخص : لیام نیسون

توضیح : فیلم نبرد لس آنجلس را دیده اید؟! درون مایه همان را در نظر بگیرید با دو تفاوت ؛ اولاً این بار کشتی های جنگی بجای تفنگداران با موجودات فضایی می جنگند ، دوماً حضور لیام نیسون بدون تردید کیفیت بازیگری فیلم را چند برابر ارتقا می دهد .

*

مردان سیاهپوش۳ / ۲۵ می

کمپانی : سونی/کلمبیا

کارگردان : بری ساننفیلد

بازیگر شاخص : ویل اسمیت - جاش برولین - تامی لی جونز - اما تامپسون

توضیح : بعد از اینکه فیلم هفت پوند نتوانست به فروش صد ملیون دلاری در آمریکا دست پیدا کند ویل اسمیت مدتی از بازیگری کناره گیری کرد و میدان را به پسرش داد ، اما حالا قرار است با سومین قسمت از مجموعه مردان سیاهپوش به روی پرده برگردد ، هرچند خیلی ها معتقدند این فیلم نسبت به دو فیلم قبلی حرفی برای گفتن نخواهد داشت اما مطمئناً طرفداران پرنس از تنبیه ۴ سال ندیدن بازی او سر عقل آمده اند!!!

*

طلوع ماه پادشاهی / ۲۵ می

فاقد تصویر

کمپانی : فوکوس فکچرز

کارگردان : وس اندرسون

بازیگر شاخص : بروس ویلیس - ادوارد نورتون - بیل مورای - فرانسیس مک دورمند - تیلدا سوئینتون

توضیح : در مورد این فیلم هم چیز زیادی نمی دانم اما می دانم که این نام ها نباید آنطور که در جدول مشخصات فیلم نوشته شده متعلق به یک فیلم درام باشند!!!

*

پایان بخش اول

ادامه مطلب تا ساعاتی دیگر ...

+ نوشته شده توسط امین در شنبه هفدهم دی ۱۳۹۰ و ساعت 22:14 |