باز هم نارنیا!!!

اول از همه یک معذرت خواهی دوباره! چون می خواستم در این ایام عیدی کلی مطلب بگذارم اما چه کنم که سرماخوردگی دوباره حالم را گرفت! وقتی هم پشت کامپیوتر ، ببخشید ، رایانه ، می نشستم ناخودآگاه می رفتم سمت سایت ویکیپدیا و استخراج نتایج بازی های المپیک و بازی های آسیایی و ... خلاصه کلی سرم با این آمار و ارقام گرم می شود! کلاً بنده اینطوری هستم ؛ وقتی ویار چیزی می گیرم تا خودم را خالی نکنم دست و دلم سر کار دیگری نمی رود! درست مثل انگیزه نوشتن این مطلب! دوشنبه (دوازده فروردین) بیکار بودم و به خودم وعده تماشای چند فیلم جدید داده بودم اما نمی دانم چه شد که تا دوشاخه را زدم به برق یک دفعه نوستالژی نارنیا آمد سراغم!!! خلاصه زمانی را که برای تماشای فیلم های جدید کنار گذاشته بودم صرف دیدن سه فیلم نارنیا شد!

اما می دانید این بار که سه فیلم نارنیا را تماشا می کردم بیشتر از همه چه احساسی داشتم! دلم برای بازیگران آن زمان نوجوان این فیلم ها سوخت!

جورجی هنلی (لوسی) ، اسکندر کینز (ادموند) ، آنا پاپلون (سوزان) ، ویلیام موزلی (پیتر) و حتی ویل پولتر (اوستاس) و تا حدود کمتری بن بارنز (کاسپین) ، یک جورهایی با نقش هایشان در این سه فیلم گره خورده اند و با وجود برخی انتقاداتی که زمان اکران فیلم ها می شد ، حالا دیگر به نظر می رسد انگ نقش هایشان هستند!

اما چرا دلم برایشان سوخت؟ چون برای آنها بازیگری یعنی نارنیا! درست مثل کاراکترهایشان که بودن در دنیای واقعی را دوست نداشتند و بودن در نارنیا برایشان واقعی بود!

برای هر شش نفر آنها بازی در فیلم های نارنیا شاه نقششان است و احتمالاً تا آخر عمر همه آنها را بخاطر بازی در این فیلم ها خواهند شناخت! اسکندر کینز که بعد از "سفر با کشتی سپیده پیما" دیگر هیچ فعالیت بازیگری نداشته ، او الان ۲۲ ساله است . جورجی هنلی ۱۸ ساله هم بجز یک فیلم درجه۳ فیلم دیگری بازی نکرده ، چهار نفر دیگر هم با اینکه سر خودشان را حسابی گرم کرده اند اما بجر فیلم های درجه دو و سریال های بیخودی چیزی نصیبشان نشده است! حالا بن بازنز ۳۲ ساله کمی سرش شلوغ تر است و چون بازیگری را از خیلی قبل تر "پرنس کاسپین" شروع کرده پیدا کردن نقش های جدید برایش سخت نیست! اما برای بقیه آنها مطمئناً خیلی سخت است نقشی پیدا کنند که به اندازه فیلم های نارنیا جلوی چشم بیاوردشان!

و مشکل اینجاست که ظاهراً حالا حالاها دیگر از فیلم های نارنیا خبری نیست!!! بعد از اکران "وقایع نگاری نارنیا : سفر با کشتی سپیده پیما" با وجود حرف و حدیث هایی که درباره فروش فیلم ، عدم استقبال منتقدان ، و بخصوص عدم وفاداری فیلم به کتاب در جریان بود ، تهیه کنندگان اعلام کردند که پیش تولید فیلم های جدید را آغاز کرده و "خواهر زاده جادوگر" و "صندلی نقره ای" به ترتیب در سال های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ اکران خواهند شد ، اما ، حالا که در سال ۲۰۱۳ هستیم به نظر می رسد که این دو فیلم هنوز از مرحله پیش تولید فراتر نرفته و نه کارگردانشان مشخص است و نه بازیگرانش و این یعنی مطمئناً این دو فیلم در سال های از پیش وعده داده شده آماده نخواهند بود . به سایت تهیه کنندگان فیلم هم که بروید فقط یک مشت مصاحبه نوستالژیک تحویلتان می دهند و هیچ خبر خوشی درباره در جریان بودن پیش تولید و تولید فیلم ها دیده نمی شود!

خب با این حساب شاید دیگر آن شش نفر باید قید بازی در بقیه فیلم های نارنیا را بزنند!؟ در "خواهر زاده جادوگر" که فقط نقش ملکه جادیس وجود دارد و تیلدا سوئنتون هم در سنی است که تا بیست سال دیگر هم می تواند با گریم این نقش را بازی کند!!! در "صندلی نقره ای" کاراکتر اوستاس کلارنس اسکراب (که محبوب ترین شخصیت در بین شخصیت های نارنیا برای بنده است) نقش اصلی است و ویل پولتر بیست ساله هم بعید به نظر می رسد بتواند بزرگسال بودنش را در فیلمی که ماجرایش فقط چند ماه بعد از داستان "کشتی سپیده پیما" اتفاق می افتد پنهان کند! کاراکتر شاه کاسپین هم در این فیلم حضور کوتاهی دارد ؛ یک جا بسیار پیر است و در آستانه مرگ و جای دیگر که بعد از مرگ جوان شده و از اصلان می خواهد اجازه دهد یک نظر دنیای انسان ها را ببیند! و بن بارنز هم اگر بخواهد و بخواهندش می تواند با گریم در هر دو نقش ظاهر شود!

ممکن است سازندگان این دو فیلم بخواهند مثل فیلم های قبلی نقش هایی گذرا و چند ثانیه برای بقیه بازیگران اصلی در فیلم بگنجانند اما شاید امید واقعی جورجی هنلی ، اسکندر کینز ، آنا پاپلون و ویلیام موزلی این باشد که بعد از این دو فیلم ساخت "اسب و آدمش" به جریان بیافتد که در داستان آن ، پونسی ها پادشاهان و ملکه هایی بزرگسال در نارنیا هستند قبل از اینکه دوباره از کمد لباس رد شوند! که البته این امید هم علاوه بر اینکه به خود احتمال ساخته شدن فیلم بستگی دارد مشروط هم هست بر اینکه تهیه کنندگان بزرگسالی این چهار بازیگر را هم به اندازه کودکیشان بپسندند و نقش ها را به خودشان بدهند!

بعد از همه اینها (اگر ساخته شوند) می ماند چالش برانگیز ترین داستان یعنی "آخرین نبرد" که در صورت ساخته شدن باید برپایی قیامت در نارنیا و دنیای پس از آن را هم به تصویر بکشند و کمپانی والت دیزنی عملاً بعد از ساخت "شاهزاده کاسپین" می خواست از زیرش در برود و در نهایت هم امتیاز فیلم ها را به فاکس قرن بیستم فروخت!

در "آخرین نبرد" بجز کاراکتر سوزان پونسی که چون بزرگ شده باورش به نارنیا را از دست داده و آنقدر غرق زندگی خودش است که کنار بقیه در آن ماجرای کذایی نیست! ، بقیه کاراکترهای ریز و درشت (البته مثبت هایشان) شش داستان قبلی حضور دارند ، از حضورهای تک خطی و تک کلمه ای احوالپرسی در بهشت بگیرید تا نقش های اصلی! اما کی تولید بشود و اصلاً تولید بشود یا نه و موضوع قیامت و بهشت به چه صورتی در آن پرداخت بشود همه یک طرف و اینکه اگر کار به تولید "آخرین نبرد" کشیده شد چند تا از بازیگران فیلم های قبلی شانسش را خواهند داشت که خودشان نقشهایشان را بازی کند!؟

بخاطر همین چیزهاست که می گویم دلم برای بازیگران نوجوان فیلم های نارنیا می سوزد! مطمئناً کاراکتر "لوک اسکای واکر" سه گانه قدیمی جنگ ستارگان را یادتان هست؟ اما چند نفر از شما اسم بازیگر آن را می دانید؟ بعد از گذشت بیش از چهار دهه از فیلم های سه گانه اول جنگ ستارگان مارک هامیل هنور نتوانسته نقش درست و حسابی برای خودش پیدا کند و شاه نقش بودن لوک اسکای واکرش را هم که نادیده بگیریم اصلاً فیلم و نقش درست و حسابی گیرش نمی آید که بخواهد دوباره دیده شود فقط کارنامه اش پر شده از بازی در سریال های آبکی و فیلم های درجه۳ یا صداپیشگی در بازی ها و کارتون های مربوط به مجموعه جنگ ستارگان!

+ نوشته شده توسط امین در چهارشنبه چهاردهم فروردین ۱۳۹۲ و ساعت 12:37 |

{بخش سوم و پایانی مقاله}

*

راس مالینگر

متولد جولای ۱۹۸۴ ، اولین بار در فیلم پلیس مهدکودک(۱۹۹۰) در حضور آرنولد دیده شد و بعد نقش کوتاهی در سریال رئیس کیه؟(۱۹۹۱) بازی کرد تا اینکه شاه نقشش را در فیلم کمدی/درام بی خواب در سیاتل(۱۹۹۳) بدست آورد که نقش پسر باهوش تام هنکس را بازی می کرد . اما بعد از آن بیشتر به حضور در سریال های تلوزیونی مشغول شد که مهمترینشان پزشک دهکده(۱۹۹۴) و پنج مهمانی(۱۹۹۸) بودند . البته او در دو-سه فیلم دیگر هم حضور داشت که فیلم مرگ ناگهانی(۱۹۹۵) ژان کلود ون دام مهمترینش بود .

علاقه مالینگر به مکانیک خودرو باعث شد تا کم کم از دنیای هنرپیشگی فاصله بگیرد و به کارهای فنی بپردازد به این ترتیب آخرین بار سال ۲۰۰۶ به عنوان بازیگر در یک سریال دیده شد .

راس پس از اینکه در سال ۲۰۰۸ سعی کرد یک خودرو مشابه خودرو معروف جیمز دین را که خودش بازسازی کرده بود بجای نسخه اصلی بفروشد مورد توجه شرکت خودرو سازی مالیبو قرار گرفت و به استخدام آنها در آمد!

*

تینا ماجورینو

متولد فوریه ۱۹۸۵ ، بعد از درخشش در سریال کمپ آواره ها (۱۹۹۲-۱۹۹۳) به سینما راه یافت و نقش های خوبی در فیلم های وقتی یک مرد عاشق زنی می شود(۱۹۹۴) ، کورنا کورنا(۱۹۹۴) ، اندری(۱۹۹۴) و دنیای آب(۱۹۹۵) بدست آورد اما بعد به تلوزیون بازگشت و در چند فیلم تلوزیونی ظاهر شد که مهمترینش آلیس در سرزمین عجایب(۱۹۹۹) بود .

اما بعد از این فیلم اعلام کرد از بازیگری خسته شده و می خواهد به درس و زندگی اش برسد و تا سال ۲۰۰۴ بازیگری را کنار گذاشت . این سال با حضور در فیلم مستقل دینامیت ناپلئون به دنیای بازیگری بازگشت اما نتوانست در سینما نقش مناسبی بدست آورد و تبدیل به بازیگر ثابت سریال های تلوزیونی شد که مهمترینشان سریال های ورونیکا مارس(۲۰۰۴-۲۰۰۷) ، پایان عمیق(۲۰۱۰) و عشق بزرگ(۲۰۰۶-۲۰۱۱) بوده اند .

*

جوزف آشتون

متولد نوامبر ۱۹۸۶ ، اولین بار در فیلم حقه بازهای کوچک(۱۹۹۴) بازی کرد و بعد از آن چند نقش فرعی در سریال های تلوزیونی بدست آورد تا اینکه با فیلم پروراندن درخت کوچک(۱۹۹۷) مورد توجه قرار گرفت و چند جایزه کسب کرد . اما بعد از بازی در اسلپی و وروجک ها(۱۹۹۸) بیشتر به صداپیشگی رو آورد که نمونه بهترین کارهایش انیمیشن سینمایی تارزان(۱۹۹۹) و سریال قدرت موشکی(۱۹۹۹-۲۰۰۴) هستند .

آخرین حضور سینمایی او در فیلم سرخس ها کجا رشد می کنند(۲۰۰۳) بود و سال ۲۰۰۴ از دنیای بازیگری کناره گیری کرد تا شرکت تولید آلبوم موسیقی خودش به نام اندلس انترتیمنت را تاسیس کند .

*

میکو هوگس

متولد فوریه ۱۹۸۶ ، از نژاد سرخپوست های چیکاساو (سرخپوستان چیکساو در اصل شباهت زیادی به سفیدپوستان دارند و همین تعجب نخستین اروپائیانی را که با آنها برخورد کردند برانگیخت و باعث شد خیلی زودتر از سایر قبایل سرخپوست آنها را بین خودشان بپذیرند . هنوز هم ریشه چیکساوها و اینکه چطور از آمریکای شمالی سر در آوردند نامشخص است) ، اولین بار با حضور تاثیرگذار خود در نقش کودک شیطانی فیلم حیوان روانی(۱۹۸۹) استعداد بازیگری اش را نشان داد و در فیلم پلیس مهدکودک(۱۹۹۰) هم بازی کرد ، اما عمده نقش هایش منحصر به حضور کوتاه در سریال های متعدد تلوزیونی ، نقش هایی هم که در پلیس ها و خانواده رابینسون(۱۹۹۴) ، کابوس جدید(۱۹۹۴) ، آپولو۱۳(۱۹۹۵) ، زئوس و رکسان(۱۹۹۷) و تولید مثل(۱۹۹۷) بازی کرد فقط برای رفع تکلیف و حرام کردن استعدادش بود! تا اینکه شاه نقشش را در کد مرکوری(۱۹۹۸) بدست آورد و با ایفای نقش پسری که بیماری اوتیسم دارد از چند جشنواره نیمه مطرح جوایزی بدست آورد .

اما باز هم نادیده گرفته شد و همچنان به حضور در نقش های کوتاه فیلم و سریال های تلوزیونی ادامه داد و بتدریج از همین حضورش هم کاست . در چند سال اخیر تنها نقش قابل توجهی که بدست آورده حضور کوتاهی در فیلم تندر استوایی(۲۰۰۸) بن استیلر بوده است .

*

هیلی جوئل آزمنت

کسی که تعاریف استاندارد بازیگری کودکان را زیر سئوال برد! متولد آوریل ۱۹۸۸ ، اولین نقش مهم زندگی اش کاراکتر فرزند قهرمان فیلم فارست گامپ(۱۹۹۴) بود و بعد از آن مثل اغلب هم سن و سالهایش جذب بازی در سریال های تلوزیونی شد و البته در این حوزه هم حضوری موفق داشت و همزمان در فیلم قلابی(۱۹۹۶) همبازی ژراردپاردیو و وپی گلدبرگ بود .

اما مهمترین نقش زندگی اش را در فیلم ام نایت شیامالان بدست آورد و برای بازی در حس ششم(۱۹۹۹) نامزد جوایز اسکار و گلدن گلاب گردید . بازیش در فیلم پیش پرداخت(۲۰۰۰) چندان مورد توجه قرار نگرفت اما برای فیلم هوش مصنوعی(۲۰۰۱) استیون اسپیلبرگ لیاقت این را داشت که یک بار دیگر نامزد اسکار و گلدن گلاب شود که از او دریغ کردند!

بعد از هوش مصنوعی آزمنت بتدریج حضورش به عنوان بازیگر را کمتر کرد و بیشتر به صداپیشگی روی آورد که می توان به صدای شخصیت اصلی انیمیشن کتاب جنگل۲(۲۰۰۳) و شخصیت اصلی نسخه انگلیسی مجموعه بازی های پادشاهی قلب ها اشاره کرد . البته آزمنت بعد از هوش مصنوعی در چند فیلم دیگر هم بازی کرد که مهمترینش شیرهای دست دوم(۲۰۰۳) بود و بعد از فیلم ناموفق خانه غولها(۲۰۰۷) در فیلم دیگری دیده نشده است .

*

الکس دلینز

متولد ژانویه ۱۹۸۹ ، از سال ۱۹۹۵ در نقش های کوتاه سریال های تلوزیونی حضور یافت تا اینکه با فیلم یکی از این روزهای زیبا(۱۹۹۶) به سینما راه یافت و بعد از آن با بازی در تنها در خانه۳(۱۹۹۷) مشهور شد .

اما او هم کم کم به صداپیشگی رو آورد و بجز چند حضور کوتاه در فیلم هایی مثل وراجی(۲۰۰۰) و اژدهای سرخ(۲۰۰۲) بیشتر به عنوان گوینده کارتون ها یا بازیگر نقش های فرعی سریال های تلوزیونی دیده شد و آخرین نقشش را هم در سال ۲۰۰۷ بازی کرد و از آن زمان دیگر جایی دیده نشده است!

*

جاناتان لیپنیکی

آخرین کودک-بازیگر مشهور دهه نود ، متولد اکتبر ۱۹۹۰ ، اولین بار با بازی در فیلم جری مگوایر(۱۹۹۶) مورد توجه قرار گرفت و بعد از آن در چند سریال تلوزیونی حضور فعالی داشت تا اینکه با فیلم استوارت کوچولو(۱۹۹۹) معروف شد هرچند خیلی ها معتقدند بهترین بازی اش را در فیلم نچندان مشهور خون آشام کوچک(۲۰۰۰) ارائه کرده است .

استوارت کوچولو۲(۲۰۰۲) آخرین حضور موفقش در سینما بود و بعد از آن کارش را به سریال های تلوزیونی محدود کرد و ۴-۵ سالی هم بازیگری را کنار گذاشت تا اینکه دوباره سال ۲۰۰۹ در نقش های کوتاه چند سریال دیده شد .

*

این از سرنوشت بچه های دهه نود ، اگر عمری بود و این وبلاگ به راه ، چند سال دیگر! ببینیم سرنوشت ستاره های کوچک دهه اول هزاره سوم چه شده است!!!

+ نوشته شده توسط امین در پنجشنبه پنجم آبان ۱۳۹۰ و ساعت 20:42 |

{بخش دوم مقاله}

*

آستین اوبراین

متولد می ۱۹۸۱ ، با چهره ای با نمک که بیشتر به درد ایفای نقش بچه های بی دست و پا می خورد! برای مدت کوتاهی جزو بازیگران نوجوان معروف هالیوود بود . اولین تجربه هنرپیشگی اش مرد چمن زن(۱۹۹۲) بود اما سال بعد با فیلم آخرین قهرمان اکشن(۱۹۹۳) در کنار آرنولد ، معروف شد و توانست در چند فیلم خوب دیگر مثل دختر من۲(۱۹۹۴) و آپولو۱۳(۱۹۹۵) بازی کند . همچنین حضورش در سریال سرزمین موعود(۱۹۹۶) مورد توجه قرار گرفت و چند جایزه نصیبش ساخت .

اما بعد از آن اوبراین دیگر نتوانست نقش مناسبی برای خودش پیدا کند و مثل خیلی از هم دوره هایش تبدیل شد به هنرپیشه گمنام فیلم و سریال های درجه۳ .

*

جاناتان تیلور توماس

متولد سپتامبر ۱۹۸۱ ، بیشتر بخاطر گویندگی در سریال های انیمیشنی معروف دهه نود شبکه های آمریکا شهرت دارد و البته صحبت بجای کودکی سیمبا در انیمیشن سینمایی شیرشاه(۱۹۹۴) . با این وجود در تعدادی فیلم و سریال هم بازی کرده که مهمترینشان اینهاست : زندگی رنگی(۱۹۹۱-۱۹۹۳) سریالی که باعث معروفیت جیم کری شد ، مردی در خانه(۱۹۹۵) ، تام و هاک(۱۹۹۵) ، ماجراهای پینوکیو(۱۹۹۶) ، حیات وحش آمریکایی(۱۹۹۷) و سریال تعمیر خانه(۱۹۹۱-۱۹۹۸) .

جاناتان هرچه بزرگتر شد کمتر مقابل دوربین رفت و بیشتر به کارهای فنی مثل گویندگی و ویراستاری پرداخت تا اینکه سال ۲۰۰۶ به طور کامل با دنیای هنرپیشگی و گویندگی خداحافظی کرد . در حال حاضر او به عنوان عکاس با هفته نامه سینمایی "اینترتیمنت ویکلی" همکاری می کند .

*

براد رنفرو

متولد جولای ۱۹۸۲ ، با حضور در فیلم موکل(۱۹۹۴) و بازی قدرتمندش برابر سوزان ساراندون و تامی لی جونز یک شبه معروف شد و پس از آن نقش های خوبی در فیلم های درمان(۱۹۹۵) ، تام و هاک(۱۹۹۵) ، خوابگرها(۱۹۹۶) و شاگرد زرنگ(۱۹۹۸) بدست آورد که همگی مدارکی بودند از استعداد وی در بازیگری . 

ولی رنفرو هم با شروع هزاره جدید راهش را در هالیوود گم کرد و با اینکه در فیلم های نسبتاً مطرحی مثل قلدر(۲۰۰۱) ،  دنیای ارواح(۲۰۰۱) ، ژاکت(۲۰۰۵) ، دهمین و گرگ(۲۰۰۶) و خبرچینها(۲۰۰۸) بازی کرد بیشتر تبدیل شد به ستاره فیلم های درجه۳ غیراخلاقی!

رنفرو با اینکه در سال ۲۰۰۲ با یک دختر ژاپنی ازدواج کرد و تشکیل خانواده داد نتوانست خودش را پیدا کند و به مواد مخدر رو آورد تا در نهایت فیلم خبرچینها(۲۰۰۸) آخرین حضورش بر پرده باشد . جنازه او را ۱۵ ژانویه ۲۰۰۸ در آپارتمانش پیدا کردند ؛ مرگ بر اثر مصرف همزمان هروئین و مورفین رخ داده بود .

*

کریستین دانست

کریستین دانست متولد آوریل ۱۹۸۲ ، ستاره فهرست ماست . او که از سه سالگی در پیام های بازرگانی جلوی دوربین رفته بود با حضور در سریال داستان های نیویورکی(۱۹۸۹) و فیلم آتش بازی والنتاین(۱۹۹۰) رسماً بازیگر شد اما سال ۱۹۹۴ حضور در دو فیلم مصاحبه با خون آشام و زنان کوچک وی را به شهرت رساند و برای فیلم اول نامزد گلدن گلاب هم گردید .

پس از آن حضور در فیلم های جومانجی(۱۹۹۵) و سگ را بجنبان(۱۹۹۷) و صحبت به جای کودکی شخصیت اصلی انیمیشن آناستازیا(۱۹۹۷) را تجربه کرد . اما بتدریج تبدیل به بازیگر مورد علاقه سازندگان فیلم های رمانتیک و کمدی جوانپسند شد و می رفت تا به سرنوشت اکثر هم دوره ای هایش دچار شود که بازی در فیلم مرد عنکبوتی(۲۰۰۲) زندگی حرفه ای اش را نجات داد .

پس از آنکه با اینکه دانست چند بار در مصاحبه هایش ادعا کرده بود می خواهد بازیگری را کنار بگذارد اما کارنامه بازیگری اش نشان می دهد وی نتنها بازیگری را کنار نگذاشته بلکه جزو هنرپیشه های تراز اول هالیوود شده که حضور سالانه در یکی-دو فیلم بدنه اصلی برایشان کفایت می کند و دیگر حاضر نیست خودش را برای بازی در هر فیلمی کوچک کند .

از آن زمان تا به حال این فیلم های مطرح در کارنامه اش ثبت شده اند : لبخند مونالیزا(۲۰۰۳) ، خورشید ابدی یک ذهن پاک(۲۰۰۴) ، مرد عنکبوتی۲(۲۰۰۴) ، ویمبلدون(۲۰۰۴) ، الیزابت تاون(۲۰۰۵) ، ماری آنتوانت(۲۰۰۶) ، مرد عنکبوتی۳(۲۰۰۷) ، همه چیزهای خوب(۲۰۱۰) و مالیخولیا(۲۰۱۱) که برای این آخری جایزه نخل طلای کن را تصاحب کرده است .

*

برادلی پریس

متولد اکتبر ۱۹۸۲ ، قبل از اینکه با فیلم جومانجی(۱۹۹۵) شهرت جهانی پیدا کند ، پنج سالی کودک بازیگر محبوب سازندگان فیلم و سریال های تلوزیونی بود و آنقدر نقش های مختلفی ایفا کرد که روزی نبود چهره اش بر صفحه تلوزیون دیده نشود!

با این وجود حضورش در سینما بسیار کوتاه بود و بعد از جومانجی فقط یک فیلم مهم دیگر به نام آدم کوچولوها/قرض کننده ها(۱۹۹۷) بازی کرد . برادلی پریس بعد از آن بیشتر به کار گویندگی پرداخت و در تعدادی انیمیشن و بازی کامپیوتری صداپیشه بود تا اینکه سال ۲۰۰۸ به طور کل با دنیای سینما و تلوزیون خداحافظی کرد .

*

جوزف مازولا

متولد سپتامبر ۱۹۸۳ ، بعد از مکالی کالکین دومین کودک-بازیگر محبوب دهه نود بود که از همان ابتدای حضورش بر پرده سینما مورد توجه قرار گرفت . با دو فیلم بی گناه بودن(۱۹۹۰) و بیانیه رادویی(۱۹۹۲) به تماشاگران آمریکایی شناسانده شد و با فیلم پارک ژوراسیک(۱۹۹۳) شهرت جهانی پیدا کرد .

بعد از آن در فیلم هایی مثل رودخانه وحشی(۱۹۹۴) ، درمان(۱۹۹۵) ، سه آرزو(۱۹۹۵) و سیمون بریچ(۱۹۹۸) حضور درخشانی داشت . اما کم کم از صحنه محو شد و به نقش های کم اهمیت و گذری در سریال ها اکتفا نمود تا اینکه سال ۲۰۱۰ با سریال معروف پاسیفیک {اقیانوس آرام} و فیلم شبکه اجتماعی دیوید فینچر دوباره نامش سر زبان ها افتاد .

هرچند سال ۲۰۱۱ در هیچ فیلم و سریالی بازی نداشت ، وجود نامش بین بازیگران فیلم جی.آی.جوی۲ نشان می دهد که دارد سعی می کند دوباره جایگاهی در سینمای بدنه اصلی هالیوود برای خودش دست و پا کند . نشان به آن نشان که اخیراً وب سایتی هم برای گردآوردن هوادارانش طراحی کرده است!

*

لیزل متیوس

متولد مارس ۱۹۸۴ ، با نام اصلی لیزل آن پارتزوکر از خانواده معروف پارتزوکر (صاحب مجموعه هتل های پنج ستاره هایت)  ، نقش هایی هم بازی کرده که مناسب موقعیت اجتماعی اش بوده است! سال ۱۹۹۵ با حضور در فیلم یک پرنسس کوچک در نقش سارا کرو مورد توجه قرار گرفت و سال ۱۹۹۷ در فیلم هواپیمای رئیس جمهور در نقش دختر اول آمریکا ظاهر شد . آخرین نقش آفرینیش در فیلم نچندان معروف باد(۲۰۰۰) بود و بعد از آن ترجیح داد به خانواده اش بپیوندد که درگیر مسائل حقوقی تقسیم اموال خانواده بودند .

 

با اینکه دادگاه در سال ۲۰۰۵ رای به تقسیم اموال خانواده بین مدعیان داد باز هم لیزل آنقدر ثروت گیرش آمد که دیگر نیاز به بازی در فیلم ها نداشته باشد!

{ادامه تا ساعاتی دیگر ...}

+ نوشته شده توسط امین در پنجشنبه پنجم آبان ۱۳۹۰ و ساعت 12:23 |

{بخش اول مقاله}

روی دیگر سکه ؛ بچه های محبوب دهه ۹۰ چه شدند؟!

اگر از مقاله "هالیوود ؛ زمین بازی بچه ها" خوشتان آمده باید بگویم هالیوود برای بچه های بازیگر روی دیگری هم دارد که چندان خوشآیند نیست! بچه ها با آن چهره های شیرین و جذابشان ، اگر به این خاطر محبوب و مشهور شده باشند ، خب این قاعده خلقت است که وقتی بزرگ می شوند چهره شان تغییر می کند ، آن وقت است که از چشم می افتند و دیگر کسی به آنها توجه نمی کند و اگر خیلی وابسته به چهره دوران کودکی و نوجوانیشان شده باشند راحت می شکنند و به دام فساد و مواد مخدر می افتند ، یا در نهایت اگر بازی بلد باشند تبدیل به هنرپیشه های مکمل و فرعی در سریال ها و فیلم های درجه ۲ می شوند!

بچه های دهه نود هالیوود هم از این قاعده مستثنی نبودند! آنها که عمده دلیل شهرتشان بازی در نقش بچه پرروهای نابغه همه فن حریف بود ، حالا دیگر کمتر نام و نشانی در دنیای سینما دارند . در اینجا بیست کودک/نوجوان مشهور سینمای دهه نود آمریکا را داریم که حالا فقط ۲-۳ نفرشان به معنای واقعی کلمه در شغل هنرپیشگی جا افتاده اند ، بقیه یا تبدیل به بازیگران حاشیه شده اند یا کلاً قید بازیگری و شاید هم دنیا را زده اند!

ادوارد فور لانگ

متولد آگوست ۱۹۷۷ ، در یک ریخته گری کار می کرد که مورد توجه یکی از تهیه کنندگان فیلم ترمیناتور ۲ : روز داوری(۱۹۹۱) قرار گرفت و بازی در همین فیلم شد شاه نقش زندگی اش .

بعد از آن در تعدادی فیلم نسبتاً معروف دیگر بازی کرد که می توان به فیلم های قلب آمریکا(۱۹۹۲) ، یک خانه برای خودمان(۱۹۹۳) ، اودسای کوچک(۱۹۹۴) ، قبل و بعد(۱۹۹۶) ، تاریخ مجهول آمریکا(۱۹۹۸) و کارخانه حیوانات(۲۰۰۰) اشاره کرد . فورلانگ در همین دوره وارد دنیای موسیقی هم شد و چند کلیپ اجرا کرد که بویژه در آسیای شرقی بسیار محبوب شدند .

اما ادوارد جوان کم کم به دام اعتیاد افتاد و هرچه بزرگتر شد در هالیوود کمتر مورد توجه قرار گرفت و شروع به بازی در فیلم های درجه۳ کرد تا جایی که تماشاگران حرفه ای به کلی او را فراموش کردند .

اما فورلانگ بعد از ازدواج با ریچل بلا در سال ۲۰۰۶ که حاصل آن یک بچه بوده کمی سر به راه شده که تاثیرش را می توان در بازی دادنش در سریال معروف CSI و فیلم زنبور سبز(۲۰۱۱) دید هرچند هنوز برای بدست آوردن نقش های اصلی فیلم های مهم راه زیادی در پیش دارد .

*

نیک استال

متولد دسامبر ۱۹۷۹ ، بازیگری را از سال ۱۹۹۱ با حضور در فیلم های تلوزیونی آغاز کرد ، اما شاه نقشش را در اولین فیلم ساخته مل گیبسون ، مرد بدون چهره(۱۹۹۳) یافت . ولی بعد از آن خیلی زود تبدیل به ستاره فیلم های درجه۲ یا ایفاگر نقش های چند فریمی فیلم های خاص (مثل فیلم خط باریک قرمز(۱۹۹۸)) شد .

در آغاز هزاره سوم برای مدت کوتاهی دوباره مورد توجه قرار گرفت و نقش های خوبی در فیلم های در اتاق خواب(۲۰۰۱) ، قلدر(۲۰۰۱) ، ترمیناتور۳ : برتری ماشینها(۲۰۰۳) و سریال کارنوال(۲۰۰۳) به دست آورد اما این دوره هم کوتاه بود و استال دوباره تبدیل شد به بازیگر ایده آل فیلم های درجه۳ تلوزیونی و سریال های نچندان مشهور!

*

کلارا دنیس

متولد آوریل ۱۹۷۹ ، او هم هنرپیشگی را از سال ۱۹۹۱ با حضور در سریال های تلوزیونی آغاز کرد و در سال ۱۹۹۴ با حضور در فیلم زنان کوچک معروف شد و همان سال برای بازی در سریال آنچه من زندگی می نامم گلدن گلاب بهترین بازیگر زن مجموعه های تلوزیونی درام را کسب کرد .

کلارا دنیس در دسته خوش شانس های ما قرار می گیرد چون از آن زمان تا به حال همیشه توانسته نقش های خوبی برای خودش دست و پا کند تا جزو بازیگران درجه ۱ طبقه بندی شود . فیلم های تعطیلات در خانه(۱۹۹۵) ، رومئو و ژولیت(۱۹۹۶) ، باران ساز(۱۹۹۷) ، ترمیناتور۳ : برتری ماشینها(۲۰۰۳) ، دختر فروشنده(۲۰۰۵) ، خانواده استون(۲۰۰۵) ، استارداست(۲۰۰۷) و من و اورسن ولز(۲۰۰۹) ، جزو بهترین های کارنامه خانم دنیس هستند .

کلارا دنیس سال ۲۰۱۱ یک بار دیگر برنده گلدن گلاب بهترین هنرپیشه زن مینی سریال های تلوزیونی درام شد ، این بار برای سریال تمپل گراندین .

*

مکالی کالکین

دومین کودک بازیگر معروف تاریخ سینما بعد از شرلی تمپبل ، متولد آگوست ۱۹۸۰ ، قبل از اینکه با فیلم تنها درخانه(۱۹۹۰) شهرت جهانی کسب کند با حضور در تلوزیون و چند فیلم سینمایی مثل عمو باک و نردبان جاکوب ، برای آمریکایی ها شناخته شده بود .

حضور در تنها در خانه چنان شهرتی برای کالکین به ارمغان آورد که در کلیپ جنجالی سیاه یا سفید(۱۹۹۱) مایکل جکسون هم بازی کرد . او همچنین برای بازی در تنها در خانه نامزد جایزه گلدن گلاب هم شد! کالکین در کنار بازی در دنباله تنها در خانه در سال ۱۹۹۲ ، در چند فیلم خوب دیگر حضور یافت مثل دختر من(۱۹۹۱) ، پسر خوب(۱۹۹۳) ، دزدی حتی از پدر(۱۹۹۴) و ریچی ریچ(۱۹۹۴) . اما مکالی بعد از آن ناگهان از دنیای هنرپیشگی کناره گیری کرد و وقتی سال ۲۰۰۳ بازگشت مردم با جوانی معتاد و غرق در فساد اخلاقی مواجه شدند!

هالیوود دیگر به مکالی کالکین روی خوش نشان نداد و حضور او به فیلم های درجه۳ غیر اخلاقی و سریال های دست چندم محدود شد تا یکی از بزرگترین استعدادهای بازیگری نابود شده تلقی شود . مکالی دو برادر بازیگر کوچکتر هم دارد که هرچند هیچکدام به شهرت او نرسیدند اما زندگی با آنها بهتر تا کرده است!

*

کریستینا ریچی

متولد فوریه ۱۹۸۰ ، در سال ۱۹۹۰ با فیلم مسحورکننده ها به سینما وارد شد و سال بعد با حضور درخشان در فیلم کمدی/ترسناک خانواده آدامز به یکی از کودک بازیگران معروف هالیوود تبدیل شد . بعد از آن حدود یک دهه جزو بازیگران جوان تراز اول هالیوود بود و در فیلم های مطرحی بازی کرد مثل کاسپر(۱۹۹۵) ، جستجوکنندگان طلا(۱۹۹۵) ، مخالف جنسیت(۱۹۹۸) ، ترس و نفرت در لاس وگاس(۱۹۹۸) ، اسلپی هالو(۱۹۹۹) و هیولا(۲۰۰۳) و برای فیلم مخالف جنسیت نامزد گلدن گلاب هم گردید .

اما بعد از آن ستاره  خانم ریچی افول کرد و با اینکه هنوز هم بازیگر فعال و پرکاری محسوب می شود دیگر از آن نقش هایی که او را تبدیل به یک ستاره کردند خبری نیست . شاید بتوان مهمترین های کارنامه وی از سال ۲۰۰۴ به بعد را اینها دانست : نفرین شده(۲۰۰۵) ، مسابقه دهنده سرعت(۲۰۰۸) و بعد از مرگ(۲۰۰۹) .

*

الیجا وود

الیجا وود متولد ژانویه ۱۹۸۱ ، اولین بار با حضوری کوتاه در فیلم بازگشت به آینده۲(۱۹۸۹) دیده شد و خیلی زود تبدیل به یکی از پرکار ترین هنرپیشه های نوجوان در سینمای آمریکا شد . از معروف ترین فیلم های این دوره بازیگری اش می توان به فیلم های بهشت(۱۹۹۱) ، اعلامیه رادیویی(۱۹۹۲) ، جوان برای همیشه(۱۹۹۲) ، ماجراهای هاک فین(۱۹۹۳) ، پسر خوب(۱۹۹۳) ، شمال(۱۹۹۴) ، جنگ(۱۹۹۴) و تاثیرات عمیق(۱۹۹۸) اشاره کرد .

وود بالاخره در آستانه ورود به بزرگسالی مزد زحماتش را گرفت و شاه نقشش ، فرودو بگینز ، را در سه گانه بزرگ ارباب حلقه ها بدست آورد .

بعد از سه گانه ارباب حلقه ها با اینکه هواداران پرشمار الیجا وود انتظار داشتند او به حضور پررنگش بر پرده سینماها ادامه دهد ، وود ترجیح داد شمایلی را که با کاراکتر فرودو بگینز برای خودش ساخته خراب نکند و بجز چند حضور کوتاه در فیلم های نچندان مهم (مهمترینش حضور در یکی از نقش های فرعی خورشید ابدی یک ذهن پاک(۲۰۰۴) میشل گندری است) بیشتر به صداپیشگی برای انیمیشن ها روی آورد که حرف زدن بجای پنگوئن اصلی انیمیشن اسکار گرفته پاهای شاد(۲۰۰۶) را می توان مهمترین کارش در این حوزه دانست .

حالا بعد از یک دهه وود دوباره در مجموعه سینمایی دو قسمتی هابیت حضوری کوتاه در همان شاه نقشش دارد که هوادارنش مشتاقند آن را هرچقدر هم کوتاه ، تماشا کنند!

{ادامه تا ساعاتی دیگر ...}

+ نوشته شده توسط امین در چهارشنبه چهارم آبان ۱۳۹۰ و ساعت 21:15 |

هالیوود ؛ زمین بازی بچه ها!!!

بچه ها همیشه جزو عناصر محبوب و دوست داشتنی سینما بوده اند . در حافظه تاریخی سینمای هالیوود هیچ وقت جکی کوگان پسر بچه(۱۹۲۱) ، جکی کوپر اسکیپی(۱۹۳۱) ، جودی گارلند جادوگر شهر اوز(۱۹۳۹) ، جودی فاستر راننده تاکسی(۱۹۷۶) ، هنری توماس و درو باریمور ئی تی(۱۹۸۲) ، هیلی جوئل آزمنت حس ششم(۱۹۹۹) و هوش مصنوعی(۲۰۰۱) ، داکوتا فانینگ مرد خشمگین(۲۰۰۴) ، فردی هایمور جستجوی ناکجاآباد(۲۰۰۴) و ... فراموش نخواهند شد .

یک زمان وقتی پسرها و دخترهای کم سن و سال در فیلم های مخاطب بزرگسال می درخشیدند و تحسین و تشویق منتقدان و تماشاگران را بر می انگیختند به عنوان تک ستاره های نسل خود و آینده بازیگری معرفی می شدند . اما حالا دیگر اوضاع فرق کرده است . بازیگران کودک و نوجوان دیگر برای خودشان یک طیف و صنف قوی در هالیوود محسوب می شوند و هنرپیشه ها باید مثل ورزشکاران حرفه ای از سنین پایین وارد این حرفه شوند تا شانس موفقیت و رقابت را داشته باشند! و دیگر برای پدر و مادرهای آنها هم مهم نیست فیلمی که فرزندانشان بازی می کنند درجه G و PG است یا PG-13 و R ، فقط مهم این است که وزنه سنگینی در کارنامه بازیگریشان باشد!

به همین فیلم های سال ۲۰۱۱ نگاه کنید و ببینید چند تا فیلم بزرگساله هست که روی پاشنه هنرپیشه های کم سن و سال می چرخد؟! کودکان و نوجوانانی که در برخی از این فیلم ها حتی مجال دیده شدن را از هنرپیشه های حرفه ای بزرگسال گرفته اند و خودشان ستاره فیلم هستند! مثال می زنم :

در فیلم "درخت زندگی" ترنس مالیک هانتر مک کراکن در نقش ۱۱ سالگی جک در برابر براد پیت کم نمی آورد ، بازی تی شریدان هم به عنوان برادر جک قابل قبول است .

ابیگیل برسلین ۱۶ ساله (ستاره فیلم "دوشیزه کوچولو آفتاب(۲۰۰۶)") امسال در دو فیلم "جانی جونز" و "شب سال نو" بازی کرده است که به نظر می رسد حضورش در فیلم اول جزو شاه نقش هایش باشد .

سائوریس رونان که مثل برسلین هم ۱۶ ساله است هم نامزد اسکار بوده (برای فیلم "تاوان(۲۰۰۷)") در فیلم "هانا" نقش یک قاتل حرفه ای همه فن حریف را بازی کرد که به وقتش احساساتی هم می شد!

در تیزر فیلم "صدای بلند و فوق العاده نزدیک"استفان داردلی توماس هورن ۱۲ ساله چنان هنرنمایی دارد که تام هنکس و ساندرا بولاک اسکار گرفته اصلاً دیده نمی شوند ، بازیی آنقدر قوی ، حرفه ای و استادانه که تماشاگر را به شک می اندازد این بازی طبیعی است یا محصول جادوی تدوینگر؟!

در فیلم "ما یک باغ وحش خریدیم" ساخته کامرون کراو که در تعطیلات کریسمس اکران خواهد شد دو بازیگر نوجوان حرفه ای ؛ کالین فورد (جک و لوبیای سحرآمیز) و الی فانینگ (وضعیت عجیب بنجامین باتن و سوپر ۸) حضور دارند که بازی هایشان در تیزر فیلم قابل قبول است اما کسی که به عنوان مکمل مت دیمون در این تیزر دیده می شود و می درخشد مگی الیزابت جونز ۶-۷ ساله است که وقتی می خواهد جدی صحبت کند کاملاً در تقلید لحن یک بزرگسال موفق است! مگی یک خواهر بزرگتر هم دارد به نام مری چارلز جونز که ۱۰ ساله است و سابقه بیشتری از خواهرش دارد اما فیلمی به مهمی "ما یک باغ وحش خریدیم" در کارنامه اش دیده نمی شود!

نسخه جدید سه تفنگدار تا چند هفته دیگر اکران می شود و دنیای هالیوود آنقدر عوض شده که نقش اول این داستان کلاسیک را لوگان لورمن ۱۸ ساله بازی کند که تازه قیافه اش جوانتر هم می زند! لوگان لورمن در یک دهه ای که مشغول بازی در هالیوود است کارنامه خیلی سنگینی برای خودش جور کرده و می خواهد با سه تنفگدار به عنوان یک ستاره وارد دنیای بزرگسالان هالیوود شود!

با اینکه "سوپر ۸" در ظاهر شبیه فیلم های تخیلی مورد علاقه نوجوانان است در واقع برای بزرگسالان ساخته شده ؛ بزرگسالانی که با ئی تی و برخورد نزدیک از نوع سوم و دوربین سوپر۸ بزرگ شده اند و خیلی راحت می توانند خودشان را جای شخصیت های اصلی فیلم قرار دهند . بازی همه نوجوانان فیلم عالی است اما طبیعتاً جوئل کارتنی و الی فانینگ که نقش اول هستند بیشتر دیده می شوند .

در "داستان دلفین" هم ظاهراً قرار نبوده ناتان گمبل ۱۴ ساله نقش اول فیلم باشد اما این موقعیت را از آن خود کرده و لشکر بازیگران حرفه ای بزرگسال فیلم را کنار زده است . ناتان در فیلم ترسناک "مه" فرانک دارابونت هم با اینکه عملاً کاره ای نبود خیلی بیشتر از بقیه هنرپیشه ها به چشم می آمد!

ستاره های مجموعه فیلم های هری پاتر با اینکه در زمان فیلمبرداری آخرین قسمت ۲۰-۲۱ ساله بوده اند باید نقش های ۱۷ سالگی شخصیت هایشان در این مجموعه را بازی می کردند . مجموعه ای که جدای از همه ویژگی هایش عملاً چارچوب های روابط کاری بین فیلمسازان و بازیگران نوجوان را تغییر داد .

چندین و چند مثال دیگر هم فقط برای همین فیلم های ۲۰۱۱ می توانم بزنم مثل باید راجب کوین صحبت کنیم ، دیوانگی ، حماقت ، عشق ، موذی و ... که فقط مطلب را طولانی تر می کند .

اما از آن طرف انگار دیگر بازی در فیلم های مخصوص کودکان و نوجوانان برای حضراتشان افت دارد! ببینید ، بازیگران کودک و نوجوانی که در این گونه فیلم ها بازی می کنند از طیف کاملاً متفاوتی هستند و سطح بازی شان هم چندان بالا نیست ، فقط برای سرگرم کردن هم سن و سال های خودشان است . مثلاً

میسون کوک و روان بلانچارد در "بچه های جاسوس۴"

و زاخاری گوردون و رابرت کاپرون در "خاطرات روزانه یک پسر ترسو۲" که البته برای زاخاری بازی در این مجموعه چندان بد نبوده و بین هم سن و سال هایش معروف شده اما برای اینکه توسط بزرگترها تحویل گرفته شود باید نقش های خیلی جدی تری بازی کند!

و اما در آخر می رسیم به "هوگو" مارتین اسکورسیزی ؛

فیلم های اسکورسیزی عمدتاً فیلم هایی خشن و سیاه بوده اند که فقط بزرگتر های عشق فیلم می توانند آنها را تحمل کنند و حتی تعداد بازیگران نوجوانی هم که در این چند دهه نقش های قابل توجهی در فیلم های اسکورسیزی داشته باشند به تعداد انگشتان یک دست هم نبوده است ، حالا اسکورسیزی برای اینکه نشان بدهد دود از کنده بلند می شود یک فیلم نوجوانانه آن هم 3D ساخته که نقش اول هایش دو بازیگر نوجوان حرفه ای ؛ آشا بترفیلد ("مرد گرگی" و سریال مرلین) و جولی گارسی مورتز ("اردنگی زن" و "راهم بده") هستند ، اما سئوال اینجاست که آیا خانواده ها حاضرند فرزندانشان را به دیدن فیلم کارگردانی که جز خشونت و جامعه گریزی چیز دیگری در فیلم های قبلی اش ندیده اند ببرند؟ و بلعکس طرفداران سینمای اسکورسیزی به دیدن چنین فیلم تر و تمیز و کودکانه ای خواهند رفت؟! و آیا آشا بترفیلد و جولی گارسی تبدیل به دونیرو و جودی فاستر هم نسل های خودشان خواهند شد؟!!!

+ نوشته شده توسط امین در شنبه شانزدهم مهر ۱۳۹۰ و ساعت 10:16 |

دیلن(چپ) و کول(راست) اسپروس

Dylan & Cole Sprouse

کول و دیلن اسپروس

تولد : ۴ آگوست ۱۹۹۲ - آرزو ، توسکانی(ایتالیا) - (آمریکایی الاصل)

خویشاوندان مشهور : -

کارنامه :

۱- سریال گریس در آتش(۱۹۹۳-۱۹۹۸) - ۱۱۲ قسمت - هر دو در نقش پاتریک کلی

۲- سریال ای ام دی تی وی(۱۹۹۸) - ۲ قسمت - هر دو در نقش بچه

۳- پدربزرگ(۱۹۹۹) - هر دو در نقش جولین فرانکشتاین مک کریث - همبازی با آدام سندلر

۴- همسر فضانورد(۱۹۹۹) - هر دو در نقش دوقلوها - همبازی با جانی دپ

۵- سریال اتاق کابوس(۲۰۰۱) - یک قسمت - هر دو در نقش دوست

۶- سریال ۷۰ نمایش(۲۰۰۱) - یک قسمت - در نقش بیلی و بابی

۷- سریال دوستان(۲۰۰۰-۲۰۰۱) - ۵ قسمت - فقط کول در نقش بن گیلر

۸- خاطرات یک منحرف(۲۰۰۱) - هر دو در نقش سامی جونیور - همبازی با روزانا آرکوت

۹- مامان رو موقع بوسیدن بابانوئل دیدم(۲۰۰۲) - هر دو در نقش جاستین کاور - همبازی با کانی سلیسی

۱۰- استاد تغییر قیافه(۲۰۰۲) - هر دو در نقش پیستاچیو جوان - همبازی دانا کاروی

۱۱- هشت شب دیوانگی(۲۰۰۲) - هر دو صدای عروسک هلی سرباز کی-بی

۱۲- جک سیبی(۲۰۰۳) - هر دو در نقش جک پنی - همبازی ران مک کوی

۱۳- ۴ لگد جانانه(۲۰۰۳) - در نقش کول و دیلن مارتین - همبازی تام آرنولد

۱۴- قلب فریبکارترین است(۲۰۰۴) - هر دو در نقش نوجوانی جرمیا - همبازی آسیا آرجنتو (نقش کودکی جرمیا را جیمی بنت بازی کرده است)

۱۵ - قللک(۲۰۰۵) - فقط دیلن در نقش کودکی جان - همبازی جکی مکس ورتی

1۶- سریال کارتونی مدرسه جدید امپراتور(۲۰۰۶) - صدای زام و زیم

1۷- سریال اینه رون (۲۰۰۶) - ۲ قسمت - در نقش کودی مارتین و دیویدسون توان

۱۸- هالی دازی(۲۰۰۶) - هر دو صدای بچه

۱۹- یک داستان جدید تواینی : شاهزاده و گدا(۲۰۰۷) - در نقش ادی تودر و تام کنتی

۲۰- سگ های سورتمه(۲۰۰۸) - فقط دلین صدای شانستا

 

۲۱- سریال زندگی در هتل با زاک و کدی(۲۰۰۵-۲۰۰۸) - ۸۸ قسمت - در نقش زاک و کدی مارتین

۲۲- سریال هانامونتانا(۲۰۰۹) - یک قسمت - در نقش زاک و کدی مارتین

۲۳- سریال دنیای مرموز جادوگران(۲۰۰۹) - یک قسمت - در نقش زاک و کدی مارتین

۲۴- پادشاهان اپل تون(۲۰۰۹) - در نقش ویل و کلایتون

۲۵- زندگی هتلی بر عرشه(۲۰۰۸-؟) - ۴۳ قسمت - در نقش زاک و کدی مارتین

۲۶- کونگ فو ماگو(۲۰۱۰) - صدای جاستین ماگو و براد لندرلی

و ...

جوایز :

مشترک :

نامزد جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل کمدی جوایز فیلم بلاک باستر برای فیلم پدربزرگ .

نامزد جایزه بهترین بازیگر نوجوان جوایز ام . تی . وی برای فیلم پدربزرگ .

نامزد جایزه بهترین بازیگر نوجوان سریال های تلوزیونی جوایز بازیگران نوجوان برای سریال زندگی در هتل با زاک و کدی و نامزد جایزه بهترین بازیگر نوجوان همین جوایز برای فیلم پدربزرگ .

نامزد جایزه بهترین بازیگر نوجوان فیلم کمدی جوایز ستاره جوان برای فیلم پدربزرگ .

جداگانه :

دیلون برنده دو جایزه بهترین بازیگر نوجوان سریال های تلوزیونی جوایز کودک شیکاگو برای سریال های زندگی در هتل با زاک و کودی و زندگی هتلی بر عرشه .

و ...

 

نقد : برادران اسپروس در حال حاضر معروف ترین دوقلوهای آمریکایی در دنیا هستند . آنها که بازیگری را از ۶ ماهگی در سریال های تلوزیونی شروع کرده اند با اینکه شهرت و محبوبیت زیادی دارند اما هنوز نتوانسته اند در دنیای سینمایی هالیوود جایی برای خود پیدا کنند و هنوز در سریال های کمدی کانال والت دیزنی دست و پا می زنند . هر چند همین سریال ها باعث معروفیتشان شده و آنها را جزو نمادهای نسل امروز جوانان آمریکایی می دانند تا آنجا که برند تجاری مخصوص خودشان را هم دارند .

در این بین به نظر می رسد این دو برادر با وجود اینکه در ظاهر بسیار شبیه هم هستند اما تفاوت های قابل توجهی دارند . دیلن در بازیگری موفق تر بوده و چند جایزه گرفته در حالی که کول تا به حال جایزه ای نگرفته است ، بعلاوه در فیلم ها و سریال ها و حتی عکس های این دوقلوها می توان سرخوشی کودکانه را در کول دید که البته تا حدی هم مصنوعی به نظر می رسد اما چهره دیلن پختگی بیشتری دارد . من که فکر نمی کنم این دو نوجوان در بزرگسالی دوران درخشانی در سینما و تلوزیون داشته باشند اما همین تفاوت های در ظاهر بی اهمیت ممکن است به این نتیجه منتهی گردد که دیلن بتواند برای خودش راه موفقیت دیگری در پیش گیرد اما کول به احتمال زیاد در قفس شهرت دوران کودکی باقی خواهد ماند و گوشت قربانی دیگری برای هالیوود خواهد شد ، تا ببینیم و تعریف کنیم!!!

+ نوشته شده توسط امین در یکشنبه بیست و نهم فروردین ۱۳۸۹ و ساعت 20:56 |

فردی هایمور

Freddi Highmore

فردی هایمور

تولد : ۱۴ فوریه ۱۹۹۲ - لندن(انگلیس)

خویشاوندان مشهور : -

کارنامه :

۱- صحبت با ماه(۱۹۹۹) - در نقش پسر کوچک

۲- حرف های کثیف زنانه(۱۹۹۹) - در نقش سام - همبازی هلنا بوهم کارتر

۳- روز تولد شکسپیر(۲۰۰۰) - در نقش استیو گرین

۴- غبارهای اولون(۲۰۰۱) - در نقش آرتور جوان

۵- جک و لوبیای سحرآمیز(۲۰۰۱) - در نقش پسر داخل پارک - همبازی متیو مودین

۶- من تو را بخاطر خواهم سپرد(۲۰۰۲) - در نقش اسکار بینگلی

۷- دو برادر(۲۰۰۴) - در نقش رول نورماندین - همبازی گای پیرس

۸- جستجوی ناکجاآباد(۲۰۰۴) - در نقش پیتر لولین دیویس - همبازی جانی دپ و کیت وینسلت

۹- پنج بچه و آن(۲۰۰۴) - در نقش روبرت - همبازی کنت برانا

۱۰- چارلی و کارخانه شکلات سازی(۲۰۰۵) - در نقش چارلی بکت - همبازی جانی دپ

۱۱- یک سال خوب(۲۰۰۶) - در نقش کودکی مکس اسکینر

۱۲- آرتور و مینی مویها(۲۰۰۶) - در نقش آرتور - همبازی میا فارو

۱۳- آگوست راش(۲۰۰۷) - در نقش اوان تیلور(آگوست راش) - همبازی رابین ویلیامز

۱۴- قطب نمای طلایی(۲۰۰۷) - صدای پانتولایمون

۱۵- ماجراهای اسپایدرویک(۲۰۰۸) - در نقش جرارد گریس و سایمون گریس - همبازی نیک نولتی

۱۶- کیس واک(۲۰۰۸) - صدای جک کوچولو

۱۷- پسر فضایی(۲۰۰۹) - صدای پسر فضایی

۱۸- آرتور و نفرین مالتازار(۲۰۰۹) - در نقش آرتور - همبازی با میافارو

۱۹- قسمت سوم سه گانه آرتور(۲۰۱۰) - در نقش آرتور - همبازی میافارو

۲۰- آقای هارولد ... و پسرها(۲۰۱۰) - در نقش هیلی

و ...

جوایز :

برنده جایزه بهترین بازیگر جوان آکادمی فیلم های تخیلی-فانتزی-ترسناک برای فیلم آگوست راش و ۳ بار نامزدی این جایزه برای فیلم های جستجوی ناکجاآباد ، چارلی و کارخانه شکلات سازی و ماجراهای اسپایدرویک .

۲ بار برنده جایزه بهترین بازیگر جوان اتحادیه منتقدان مستقل برای فیلم های جستجوی ناکجاآباد و چارلی و کارخانه شکلات سازی و ۲ نامزدی این جایزه برای فیلم های یک سال خوب و آگوست راش .

برنده جایزه بهترین پدیده جوان جوایز امپایر انگلستان برای فیلم جستجوی ناکجاآباد .

برنده جایزه بهترین بازیگر جوان انجمن منتقدان فیلم لاس وگاس برای فیلم جستجوی ناکجاآباد .

نامزد جایزه بهترین بازیگر جوان انگلیسی انجمن منتقدان فیلم لندن برای فیلم جستجوی ناکجاآباد .

نامزد جایزه بهترین بازیگر جوان جوایز ام.تی.وی برای فیلم جستجوی ناکجاآباد .

برنده ۲ جایزه بهترین بازیگر جوان انجمن منقدان فیلم فینیکس برای فیلم های جستجوی ناکجاآباد و چارلی و کارخانه شکلات سازی .

جایزه پدیده جدید سینما سال ۲۰۰۵ از جوایز فیلم سیاتل .

نامزد ۲ جایزه بهترین بازیگر جوان و بهترین تیم بازیگری اتحادیه بازیگران نمایشی برای فیلم جستجوی ناکجاآباد .

برنده جایزه بهترین تیم بازیگری جوان جوایز بازیگران جوان برای فیلم جستجوی ناکجاآباد و پنج بار نامزدی جایزه بهترین بازیگر جوان از این جوایز برای فیلم های جستجوی ناکجاآباد ، چارلی و کارخانه شکلات سازی ، آرتور و مینیمویها ، آگوست راش و ماجراهای اسپایدرویک .

و ...

نقد : فردی هایمور که اغلب فیلم هایش به فارسی دوبله و پخش شده اند از سال ۲۰۰۴ با ۳ نقش آفرینی به یاد ماندنی تبدیل به معروف ترین بازیگر نوجوان شد و جایزه اش نقش اولی فیلم پرفروش تیم برتون (چارلی و کارخانه شکلات سازی) بود . هایمور با وجود بازی در چند فیلم جدی مثل آگوست راش و یک سال خوب ، به خاطر سبک تند و تیز بازی اش بیشتر برای نقش آفرینی در فیلم های ژانر کودک و نوجوان انتخاب شده است و بخاطر نوع صدا و لحنش هم در دو-سه سال اخیر بیشتر صداپیشگی را پیشه کرده است . حال باید دید طی چند سال آینده هایمور می تواند جایگاه خود را در هالیوود حفظ کند و نقش های خوبی مناسب بالا رفتن سنش پیدا کند یا به همین روند صداپیشگی اش ادامه خواهد داد و بیشتر به عنوان یک دوبلور در آمریکا شناخته خواهد شد .

+ نوشته شده توسط امین در چهارشنبه یازدهم فروردین ۱۳۸۹ و ساعت 19:27 |

ابیگیل برسلین

Abigail Breslin

ابیگیل برسلین

تولد : ۱۴ آوریل ۱۹۹۶ - نیویورک

خویشاوندان مشهور : برادر اسپنسر برسلین(بازیگر نوجوان)

کارنامه :

۱- نشانه ها(۲۰۰۲) - در نقش بو هیز - همبازی با مل گیبسون

۲- سریال شکاف(۲۰۰۲) - یک قسمت - در نقش کایلا آدامز

۳- سریال چرا تو رو دوست دارم(۲۰۰۲) - یک قسمت - در نقش جوسی

۴- سرافرازی هلن(۲۰۰۴) - در نقش سارا دیویس - همبازی کیت هادسن

۵- خاطرات روزانه سلطنتی۲(۲۰۰۴) - در نقش دختر هنرپیشه کارولینایی - همبازی آن هاتاوی

۶- کین(۲۰۰۴) - در نقش کارلا بدیک - همبازی دامین لوئیس

۷- سریال قانون و دیگران(۲۰۰۴) - یک قسمت - در نقش پتی برانسون

۸- سریال کشتی ان.سی.آی.اس(۲۰۰۴) - یک قسمت - در نقش سندی واتسون

۹- شاه بلوط(۲۰۰۴) - در نقش ری

۱۰- سیاره خانوادگی(۲۰۰۵) - در نقش نیکول - همبازی توری اسپلینگ

۱۱- دوشیزه کوچولو آفتاب(۲۰۰۶) - در نقش الیور هوور - همبازی آلن آرکین و استیو کارل

۱۲- سریال ارواح نجواگر(۲۰۰۵) - یک قسمت - در نقش سارا آپلیت

۱۳- دوست خیالی(۲۰۰۶) - در نقش هلی

۱۴- سریال استخوان بندی گری(۲۰۰۶) - یک قسمت - در نقش مگان کلور

۱۵- مهلت بخشیدن(۲۰۰۶) - در نقش امیلی رز - همبازی جیمز گارنر

۱۶- بابانوئل۳(۲۰۰۶) - در نقش تریس - همبازی تیم آلن

۱۷- هواپیمایی هاپوها(۲۰۰۶) - صدای رزبود

۱۸- رزرو نمی کنیم(۲۰۰۷) - در نقش زوئی - همبازی کاترین زتاجونز و آرون اکهارت

۱۹- حتماً ، شاید(۲۰۰۸) - در نقش مایا هیز - همبازی رایان رینولدز

۲۰- جزیره نیم(۲۰۰۸) - در نقش نیم رزی - همبازی جودی فاستر

۲۱- کیت کیتردیگ: یک دختر آمریکایی(۲۰۰۸) - در نقش مارگارت میلدرد(کیت کیتردیگ)

۲۲- نگهبان خواهرم(۲۰۰۹) - در نقش آندرومدئا فیتزجرارد - همبازی کامرون دیاز

۲۳- سرزمین زامبی(۲۰۰۹) - در نقش روک کوچولو - همبازی وودی هارلسون

۲۴- درجه تلاش(۲۰۱۰) - صدای جینا

۲۵- جینی جونز(۲۰۱۱) - در نقش جینی جونز

۲۶- رانگو(۲۰۱۱) - صدای ؟؟؟

۲۷- انتقام : داستان یک عشق(۲۰۱۰) - در نقش بتی ماگوری

۲۸- النور محبوب(۲۰۱۰) - در نقش مکس

۲۹- خوشه وحشی(۲۰۱۰) - صدای ؟؟؟

و ...

جوایز :

نامزد جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای فیلم دوشیزه کوچولو آفتاب .

نامزد جایزه بفتا بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای فیلم دوشیزه کوچولو آفتاب .

برنده جایزه بهترین بازیگر جوان انجمن منتقدان سینمایی برای فیلم دوشیزه کوچولو آفتاب .

نامزد جایزه منقدان فیلم شیکاگو بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای فیلم دوشیزه کوچولو آفتاب .

نامزد جایزه بهترین پدیده جدید جوایز امپایر انگلیس برای فیلم دوشیزه کوچولو آفتاب .

نامزد مشترک جایزه گاتهام بهترین گروه بازیگری برای فیلم دوشیزه کوچولو آفتاب .

برنده جایزه منتقدان فیلم لس آنجلس بهترین بازیگر جوان برای فیلم دوشیزه کوچولو آفتاب .

نامزد جایزه ام تی وی بهترین هنرپیشه جوان برای فیلم دوشیزه کوچولو آفتاب .

برنده جایزه انجمن منتقدان اینترنتی بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای فیلم دوشیزه کوچولو آفتاب .

برنده جوایز انجمن منقدان سینمایی فینیکس بهترین بازیگر نقش مکمل جوان و بهترین گروه بازیگری برای فیلم دوشیزه کوچولو آفتاب ، و نامزد جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل جوان این انجمن برای فیلم نشانه ها .

نامزد جایزه سیاتل بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای فیلم دوشیزه کوچولو آفتاب .

برنده مشترک جایزه انجمن بازیگران آمریکا بهترین گروه بازیگری برای فیلم دوشیزه کوچولو آفتاب و نامزد جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن این انجمن برای همین فیلم .

نامزد جایزه منتخبان جوان بهترین بازیگر زن فیلم های اکشن برای فیلم جزیره نیم .

برنده جایزه بهترین بازیگر زن فستیوال فیلم توکیو برای فیلم دوشیزه کوچولو آفتاب .

برنده جایزه بازیگران جوان بهترین بازیگر جوان برای فیلم دوشیزه کوچولو آفتاب و برنده جایزه بهترین گروه بازیگران نوجوان این جوایز برای فیلم کیت کیتردیگ: یک دختر آمریکایی و ۳ نامزدی دیگر این جوایز برای فیلم های نشانه ها ، رزرو نمی کنیم و کیت کیتردیگ: یک دختر آمریکایی .

برنده جایزه هالیوود جوان بهترین پدیده سال ۲۰۰۹ .

و ...

نقد : تا قبل از اکران فیلم دوشیزه کوچولو آفتاب ، داکوتا فانینگ عنوان بهترین بازیگر دختر نوجوان آمریکا را در اختیار داشت اما بازی درخشان ابیگیل برسلین در آن فیلم که حتی نامزدی اسکار را در سن ۱۰ سالگی برایش به دنبال داشت این عنوان را نصیب وی نمود . خانم برسلین با ایفای نقش های احساسی و متفاوت در فیلم هایی که ربط چندانی به سینمای کودک و نوجوان ندارد از حالا به عنوان یک شبه بازیگر بزرگسال و صاحب سبک شناخته می شود و مرزهای جدیدی را برای حدود و توانایی ایفای نقش توسط نوجوانان در هالیوود ترسیم کرده است . ابیگیل برسلین با این کارنامه درخشان و بازی های فوق العاده بعید است در دام های هالیوود گرفتار شود مگر آنکه اتفاقات دیگری برای وی بیافتد . راجب برادر ابیگیل (اسپنسر) هم در آینده خواهم نوشت .

+ نوشته شده توسط امین در سه شنبه دهم فروردین ۱۳۸۹ و ساعت 17:34 |

پسرخاله ام دیروز که وبلاگم را دید پرسید گوشت قربانی هالیوود یعنی چی ؟ خب شاید برای بعضی ها ، بخصوص جوانتر هایی که زرق و برق های ظاهری هالیوود برایشان مهمتر از هنر واقعی باشد (منظورم شما نیستیدها!) این عبارت نامفهوم باشد .

حالا برای اینکه کمی بیشتر متوجه منظورم بشوید چند مثال تصویری می زنم . افراد زیر در زمان نوجوانی جزو معروف ترین هنرپیشه ها و ستارگان نسل خود محسوب می شدند . می توانید بگویید حالا کدام یک از آنها در مجالس هالیوود بالای مجلس می نشینند و کدام یک پایین مجلس ، و کدامیک را اصلاً راه نمی دهند؟!!

هیلی جوئل آزمنت

Haley Joel Osment

 

درو باریمور

Drew Barrymore

کریستیان بیل

Christian Bale

 

هنری توماس

Henry Thomas

 

لئوناردو دی کاپریو

Leonardo DiCaprio

 

جودی فاستر

Jodie Foster

 

ادوارد فورلانگ

Edward Furlong

 

مکالی کالکین

Macaulay Culkin

 

کریگ کامرون

Craig Cameron

 

شیالابوف

Shia LaBeouf

 

رالف مک کیو

Ralph Macchio

 

الیجا وود

Elijah Wood

 

و ...

+ نوشته شده توسط امین در دوشنبه نهم فروردین ۱۳۸۹ و ساعت 11:58 |

لوگان لرمن

Logan Lerman

لوگان لرمن

تولد : ۱۲ ژانویه ۱۹۹۲ - بورلی هیلز کالیفرنیا

خویشاوندان مشهور : خواهر لیندزی لرمن(بازیگر خردسال)

کارنامه :

۱- میهن پرست(۲۰۰۰) - در نقش ویلیام مارتین - همبازی با مل گیبسون

۲- آنچه زنان می خواهند(۲۰۰۰) - در نقش کودکی نیک مارشال

۳- رانندگی پسرها در ماشین ها(۲۰۰۱) - در نقش ۸ سالگی جیسون

۴- سریال فلانیرها(۲۰۰۳)

۵- سریال خانه رنگ شده(۲۰۰۳) - در نقش لوک چندلر - همبازی با اسکات گلن

۶- سریال ۱۰-۸(۲۰۰۳) - ۱ قسمت - در نقش بابی جاستو

۷- تاثیر پروانه ای(۲۰۰۴) - در نقش ۷ سالگی اوان

۸- سریال جک و بابی(۲۰۰۴) - در نقش بابی مک کالیستر

۹- صدای جغد(۲۰۰۵) - در نقش روی ابرهارت - همبازی با لوک ویلسون

۱۰- شماره ۲۳(۲۰۰۷) - در نقش رابین اسپراو - همبازی با جیم کری

۱۱ - قطار ۳:۱۰ به یوما(۲۰۰۷) - در نقش ویلیام اوانز - همبازی با راسل کراو و کریستیان بیل

۱۲- بیلی(۲۰۰۷) - در نقش بچه - همبازی با آرون اکهارت

۱۳- من تنها و یکه(۲۰۰۹) - در نقش جورجی دوراوکس - همبازی با رنه زلوگر

۱۴- بازیکن(۲۰۰۹) - در نقش سیمون سیلورتون - همبازی جرارد باتلر

۱۵- پرسی جکسون و دزدان صاعقه(۲۰۱۰) - در نقش پرسی جکسون - همبازی با شان بین

و ...

جوایز :

نامزد مشترک جایزه بهترین گروه بازیگری اتحادیه بازیگران سینمایی برای فیلم قطار ۳:۱۰ به یوما .

برنده ۳ جایزه از جوایز بازیگران نوجوان برای فیلم های جک و بابی و صدای جغد و سریال خانه رنگ شده و نامزدی ۲ جایزه از جوایز بازیگران نوجوان برای فیلم های میهن پرست و ۳:۱۰ دقیقه به یوما .

نقد : لوگان لرمن با اینکه نقش های خوبی از ابتدای بازیگری نصیبش شده اما در هیچ کدام از آنها نقش آفرینی متفاوت و ماندگاری نداشته است و حتی در فیلم پرسی جکسون هم نتوانسته در حد و اندازه های بازیگرانی مثل دانیل رادکلیف و فردی هایمور که نقش های مشابهی داشته اند ظاهر شود . لوگان لرمن از آن دست هنرپیشه هایی است که انگ "پسر خوشگله قهرمان" کاملاً برایش مناسب است و تا ۲-۳ سال دیگر در فیلم های عاشقانه جوان پسند ذوب خواهد شد ؛ گوشت قربانی دیگری برای خدایان هالیوود!!!!

+ نوشته شده توسط امین در یکشنبه هشتم فروردین ۱۳۸۹ و ساعت 11:27 |

پیشگفتار : از این پس با مجموعه مطالب کودکستان هالیوود در خدمت شما خواهم بود . این مجموعه به معرفی کوتاهی از گوشت قربانی های آینده هالیوود می پردازد ! بازیگران کودک و نوجوانی که در حال حاضر ستاره های نسل خود محسوب می شوند اما اغلب آنها با رسیدن به سن جوانی در سینمای مبتذل و رده ب حذف می شوند و جای خود را به بازیگران بزرگسالی می دهند که بازیگری را از کلاس های حرفه ای آموخته اند نه از مهدکودک ها!

این بازیگران را در اینجا معرفی می کنیم تا فراموشمان نشود و اگر عمری بود و این وبلاگ باقی ، چند سال بعد برگردیم و ببینیم چه سرنوشتی در هالیوود نصیبشان شده است!

**********************************************************************************

جیمی بنت

Jimmy Bennett

جیمی بنت

تولد : ۹ فوریه ۱۹۹۶ - سالبیچ کالیفرنیا

خویشاوندان مشهور : -

کارنامه :

۱- سریال داروی قوی(۲۰۰۲) - ۱ قسمت - در نقش ویلی

۲- سریال نگهبان(۲۰۰۲) - ۱ قسمت - در نقش مدی

۳- سریال قضاوت امی(۲۰۰۳) - ۱ قسمت - در نقش کری سینکلر

۴- روز پرستاری پدر(۲۰۰۳) - در نقش تونی(فلش) - همبازی با ادی مورفی

۵- سریال کارتونی من تو کریسمس سگ گرفتم ، چارلی براون(۲۰۰۳) - صدای ران وان پلنت

۶- سریال سی اس آی(۲۲۰۴) - ۱ قسمت - در نقش هنری تورنر

۷- وینی پو : جوانی رو(۲۰۰۴) - صدای رو

۸- قلب فریبکارترین است(۲۰۰۴) - در نقش جرمیا - همبازی با آسیا آرجنتو

۹- مجری اخبار : افسانه ران بورگندی(۲۰۰۴) - در نقش تومی - همبازی با ویل فارل

۱۰- قطار سریع السیر قطبی(۲۰۰۴) - صدای کودک تنها

۱۱- گروگان(۲۰۰۵) - در نقش تومی اسمیت - همبازی با بروس ویلیس

۱۲- وحشت در آمیتی ویل(۲۰۰۵) - در نقش مایکل لوتز - همبازی با رایان رینولدز

۱۳- سریال کاراگاه(۲۰۰۵) - در نقش اوان تمپونی - همبازی با تام برینجر

۱۴- سریال اوروود(۲۰۰۵) - ۳ قسمت - در نقش سام فنی

۱۵- پو و جشن هالیووین(۲۰۰۵) - صدای رو

۱۶- دیوار آتش(۲۰۰۶) - در نقش اندی استانفیلد - همبازی با هریسون فورد

۱۷- پوزیدون(۲۰۰۶) - در نقش کانر جیمز - همبازی با جاش لوکاس

۱۸- طعمه کوسه(۲۰۰۶) - صدای پی جوان

۱۹- کارتون اون یه قلدره ، چارلی براون(۲۰۰۶) - صدای رنو

۲۰- سریال دختران گیلمور(۲۰۰۶) - ۱ قسمت - در نقش ماکو

۲۱- اوان توانا(۲۰۰۷) - در نقش رایان بکستور - همبازی با استیو کارل

۲۲- جنوب پیکو(۲۰۰۷) - در نقش مارک وستون - همبازی با کیپ پاردو

۲۳- کم ظرفیت(۲۰۰۸) - در نقش دیلون - همبازی متیو برودریک

۲۴- سگ های سورتمه(۲۰۰۸) - صدای بودها

۲۵- راننده کامیون(۲۰۰۸) - در نقش پیتر - همبازی میشل موناگان

۲۶- سفر ستاره ای(۲۰۰۹) - در نقش کودکی جیمز تی کرک

۲۷- زندگی های دزدی(۲۰۰۹) - در نقش جان - همبازی با جاش لوکاس

۲۸- یتیم(۲۰۰۹) - در نقش دانیل کولمن - همبازی با ورا فارمیگاچ

۲۹- کوتاهها(۲۰۰۹) - در نقش توئی تامپسون

۳۰ - ماه آلاباما(۲۰۰۹) - در نقش مون بلیک - همبازی با جان گودمن

۳۱- بونز(۲۰۱۰) - در نقش بونز ویت

۳۲- بازگشت کاپیتان کیدد(۲۰۱۱) - در نقش کول ویلیتز

و ...

جوایز :

برنده جایزه مشترک بهترین بازی گروهی بازیگران نوجوان برای انیمیشن قطار سریع السیر قطبی و ۵ بار نامزدی جوایز بازیگران نوجوان برای فیلم های روز پرستاری پدر(۲ بخش) ، دیوار آتش ، اوان توانا و کوتاهها

نقد : تا امروز فقط تعداد کمی از بازی های این بازیگر نوجوان را تماشا کرده ام ، بازی او در روز پرستاری پدر در نقش تونی(فلش) قابل توجه بود . در فیلم های گروگان و دیوار آتش چندان به چشم نمی آمد اما حضور چند دقیقه اش در سفر ستاره ایی قابل ستایش است . جیمی بنت اگر بتواند همین روند هوشمندانه انتخاب نقش را تا سن ۲۰ سالگی (۶ سال دیگر) ادامه دهد ، از دام های هالیوود رها شده و به یک بازیگر سطح اول تبدیل خواهد شد .

+ نوشته شده توسط امین در شنبه هفتم فروردین ۱۳۸۹ و ساعت 19:29 |